Kawiarnia. Projekt Magdalena Majerowska
OPIS ORAZ ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE:
Projekt zakłada adaptację domku fińskiego nr 7 / 30 , znajdującego się pierwotnie pomiędzy ulicami Johna Lennona oraz Jazdów w Warszawie. Koncepcja zagospodarowania pięciu obiektów na cele społeczno – kulturowe przewiduje przeniesienie domków ,( co możliwe jest z powodu ich modułowego charakteru), z ich pierwotnych miejsc i zlokalizowanie kompleksu budynków na osi Parku Ujazdowskiego, tworząc jednocześnie rodzaj kameralnego osiedla. Proponowany układ domków względem siebie odnosi się również do całości założenia na tym terenie, na którym znajdują się obiekty i zakłada jak najmniejszą ingerencję w stan istniejący. Zależało nam na pozostawieniu jak największej ilości domków, które mogłyby w przyszłości wejść w relację z istniejącymi dotychczas domkami mieszkalnymi.
Z inwentaryzacji wynikło, że do pierwotniej części domu, której powierzchnia użytkowa wynosi 50,20 m2 została dostawiona dobudówka o powierzchni równej 20,6 m2, w której znalazło się dodatkowe pomieszczenie oraz łazienka.
Projekt zakłada adaptację wnętrza mieszkalnego, na przestrzeń spełniającą rolę miejsca spotkań artystyczno – naukowych i społeczno – kulturalnych.
Projektowane przeze mnie wnętrze domu fińskiego, usytuowane zostało wejściem głównym od strony południowej. W przestrzeni o powierzchni 74,3 m2 zlokalizowałam takie funkcje, jak:
pomieszczenie do pracy projektowej, w którym znalazł się duży stół oraz projektowane, podłużne siedzisko przyścienne, pełniące jednocześnie funkcję mebla do przechowywania, salon z aneksem kuchennym, niewielka sala do wyświetlania filmów zintegrowana z tarasem, ciąg komunikacyjny oraz łazienkę. Powierzchnia tarasu to dodatkowe 50 m2.
W przypadku kształtowania wyglądu zewnętrznego kierowałam się chęcią zachowania charakteru osiedla domków fińskich, dlatego też w oryginalnej część domu, elewację pozostawiam nie zmienioną . Część wtórna tj. sala do wyświetlania filmów dzięki przeszkleniom nabrała bardziej modernistycznego wyglądu, jak również otworzyła się na ogród.
Głównym problemem projektowym była niewielka powierzchnia, ograniczająca możliwości aranżacyjne. Ta sytuacja zainspirowała mnie jednak do myślenia o tym wnętrzu, jako o przestrzeni mobilnej a jednocześnie zwartej.
Jednym z atutów tego wnętrza jest możliwość organizowania stref dzięki ekranom przesuwnym, zamontowanym w przestrzeni ścianek gipsowo – kartonowych. Ekran oddzielający salon z aneksem kuchennym od pracowni wykonany jest z półprzezroczystego pcv przymocowanego do drewnianych listew systemu przesuwnego. Łatwo ścieralna powierzchnia płaszczyzny pełni jednocześnie funkcję tablicy.
Pionowe ekrany dzielą przestrzeń na trzy części: pierwsza z nich ma charakter pracowni, druga to część rekreacyjno – naukowa, kolejna to sala do wyświetlania filmów. Oprócz takiego podziału istnieje również możliwość oddzielenia oryginalnej części domu od elementów projektowanych, jako zabudowa. Po zsunięciu płaszczyzn uzyskujemy przestrzeń otwartą, o swobodnym przepływie funkcji.
ROZWIĄZANIA KONSTRUKCYJNO – MATERIAŁOWE:
Charakter przestrzeni nawiązuje do czystych, prostych i naturalnych wnętrz skandynawskich. Wnętrze stanowi połączenie tego, co stare, z tym, co nowe, jak również tego, co Polskie z tym, co Fińskie, Skandynawskie. Całość utrzymana została w łagodnych odcieniach bieli i szarości, zestawiona z surowym materiałem drewnianych desek na podłodze. Subtelne akcenty kolorystyczne w postaci tapicerowanych siedzisk, znajdujących się w sali przeznaczonej do projekcji, dopełniają kompozycji kolorystycznej.
WYPOSAŻENIE:
Większość mebli w projekcie została specjalnie zaprojektowana do tej przestrzeni. Z uwagi na ograniczenia metrażowe, zdecydowałam się na meble o prostej, drewnianej konstrukcji, które łatwo złożyć lub rozłożyć zmieniając tym samym charakter i przeznaczenie przestrzeni.
W moim założeniu wnętrze miało stać się dialogiem pomiędzy tym, co Polskie, a tym, co Fińskie/ Skandynawskie. Projektowana meblościanka jest ukłonem w stronę mebli tego rodzaju projektowanych swego czasu w Polsce. Wystawa, którą zorganizowałyśmy ze współpracą ze Stowarzyszeniem Mieszkańców Domków Fińskich Jazdów, podsunęła mi na myśl umieszczenie w pracy projektu studenckiego Izabeli Maciejewskiej, który poprzez swą prostotę, oraz mobilność, doskonale wpisywał się w charakter projektowanego wnętrza.
INFORMACJE DODATKOWE:
Wnętrze zlokalizowano tarasem od strony północnej, głównie ze względu na chęć stworzenia logicznie funkcjonującego osiedla, w którym poszczególne domy zwrócone byłyby tarasami do wnętrza założenia, tworząc jednocześnie rodzaj enklawy.
Z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim, postanowiłam przewidzieć podjazd w postaci wzniesienia terenu usypanego z utwardzonego żwiru. Osoba taka miałaby możliwość dostania się na do wyznaczonej przestrzeni przez taras.
Projekt powstał w ramach licencjackiej pracy dyplomowej, wykonanej na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opiekę nad projektem sprawowali: prof. Przemysław Krajewski, dr Radosław Skalski oraz st. wykł. Dariusz Śmiechowski.
Prace są objęte prawami autorskimi. Rozpowszechnianie, powielanie, przetwarzanie bez zgody władz Uczelni jest zabronione.
Tekst: Magdalena Majerowska